Ziraat Kartını İnternet Kullanımına Açmak (Alışveriş İçin)

by:

BANKALARKREDİ KARTLARI

Artık tam olarak teknoloji çağına girdiğimiz bu dönemde, Ziraat Bankası kredi ve banka kartlarını alışveriş yapmak için internet kullanımına açmak için de müşteriler bir çok sorgu yapmaya başladı. Devlet bankalarından çok özel banka müşterileri uzun zamandır bu sisteme geçmiş, alışveriş için havale ve eft yerine kartlarını kullanmaya başlamıştı. Artık bu banka müşterileri de kartlarını internete açarak alışveriş yapmaya başladılar.

Teknoloji ilerledikçe edindiğimiz alışkanlıkların yerini farklı şeyler almaya başlıyor. Eğer bunlara ayak uyduramazsak, teknoloji kullanımı olarak biraz geride kalırsak, bunun kolaylık ve avantajlarından yararlanmamız mümkün olmayabilir. Markalar bu gibi şeyler için sürekli çeşitli kampanya ve promosyon yaparak müşterilerini teşvik etmeye başladılar.

Bankaların Kartlarını Alışveriş İçin Kullanmak Artık Çok Cazip

İnternetten alışveriş yapmanıza olanak sağlayan mağaza ve firmalar, size bir çok kolaylık sağlıyor. Normal bir mağazadan veya alışveriş merkezlerinden alamayacağınız fiyatlara istediğiniz bir şeyi alırken, aynı zamanda internet alışverişi için açtırıp kullandığınız kartlarınıza da bir çok indirim, puan ve avantaj eklenebiliyor.

Bazı firmalar hariç bir çok firma da artık sadece kredi kartı kabul etmeye başladı. Alışveriş yaparken aldığınız parçayı ödemek için size sadece kredi kartı ile ödeme seçeneği sunan internet sitelerinden kart harici bir ödeme yöntemi ile parayı ödeyemiyorsunuz. Bu yüzden bu gibi kısıtlamalara düşmemek için kartınızı internet alışverişleri için açtırmak oldukça mantıklı.

Ziraat Bankası Kartlarını İnternet Kullanımına Nasıl Açtırırsınız?

Bunun için size tek bir seçenek sunulmuyor. Kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz yollar var. Ziraat Bankası kartlarınızı internette alışverişe açtırmak için aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz:

 • Ziraat Bankası mobil uygulaması üzerinden
 • Kısa mesaj göndererek
 • Ziraat Bankası internet şubesinden
 • Müşteri Hizmetlerini arayarak
 • Şubeye giderek

Yukarıdaki seçeneklerden her hangi bir tanesine başvurursanız kartınız olan gerekli işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Peki başlık olarak yazdığımız bu işlemleri nasıl yapacaksınız bunu madde madde bunları inceleyelim.

Ziraat Kartlarını İnternet Alışverilerine Açmak

Ziraat Bankası Mobil Uygulaması Üzerinden

Bu maddelerin belki de en pratik ve kolay olan yolu mobil uygulama üzerinden yapacağınız bu işlem. Artık herkesin elinde bulunan akıllı telefonlar ile bu Ziraat kartınızı mobil uyulama üzerinden internet alışverişlerine açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler: Kartlarım menüsüne girip, internete açtıracağınız kartı seçiyorsunuz. Daha sonra bu kartın ayarlarına girdiğinizde burada internet alışverişi için bulunan seçeneği açıp uygulayabilirsiniz.

Kısa Mesaj Göndererek

İşlem yapmak için sadece online seçenekler yok elbette. Daha eski bir metod olan mesaj ile de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun mesaj bölümünü açıp, EONAY yazın ve bir tane boşluk ekleyerek internete açmak istediğiniz kartın son 6 (altı) hanesini yazın ve 4757 numarasına kısa mesajı gönderin. Bundan sonra size gelecek mesajları takip ederek gerekli işlemlerin gerçekleştirildiğini kontrol edebilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternet Şubesinden

Bir başka pratik ve kolay yol ise Ziraat Bankası internet bankacılığı ile kartınızı alışverişlere açma seçeneği. Bu seçenek de aynı mobil gibi çok hızlı. Kart menüsünden kredi kartlarınıza girip, istediğiniz kartı seçerek ayarlarına girin. Bu seçeneklerde “İnternet Yoluyla Alışveriş” gibi bir seçenek gördüğünüzde onu açmanız gerekiyor. Burdan sonra ayarları kaydederek çıkarak gerekli ayarları yapmış olursunuz. Ziraat Bankası İnternet şubesine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Müşteri Hizmetlerini Arayarak

Teknolojiye uzak ve elektronik eşyaları kullanmayı sevmiyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak Ziraat kartınızı internetten alışverişe açtırabilirsiniz. Bu yol uzun olması nedeniyle çok tercih edilmese de, bire bir görüşerek işlem yapılması bazı kişilerce hala çok tercih edilen bir yöntem. Bunun için Ziraat Müşteri İletişim Merkezi numarası olan 0850 220 00 00 numarasını arayıp, müşteri temsilcinizle görüşerek gerekli işlemi yaptırabilirsiniz.

Şubeye Giderek

Bankaya giderek de kart ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Artık fiziksel şubelere giderek işlem yapmak çok azaldıysa da, bir iş veya yapmak istediğiniz bir işlem için mecbur bankaya gittiyseniz, buradan da müşteri ilişkileri temsilcisiyle görüşerek kartınız için gerekli ayarlamaları yaptırabilirsiniz.

Kredi Kartınızı İnternetten Alışverişlerinde Kullanırken Dikkatli Olun

Her ne kadar kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak kolay, pratik ve avantajlı olsa da, her şeyde olduğu gibi bunda da dikkat etmemiz gereken şeyler var. Özellikle bankaların sizin için oluşturduğu güvenlik önemleri haricinde, sizin de o önemlere dikkat ederek kendi güvenliğinizi sağlamanız çok önemli. Kredi kartı ile internetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli maddeler neler beraber bakalım:

 1. Bilmediğiniz, daha önce hiç girmediğiniz sitelerden alışveriş yaparken çok dikkatli olun.
 2. Mailinize gelen reklamlardaki linkler doğru olmayıp, sizi kandırma amaçlı oluşturulmuş olabilir. İyi inceleyin.
 3. Bildiğiniz, güvendiğiniz ve herkes tarafından kullanılan sitelere yönelin.
 4. Girdiğiniz sitelerin güvenlik sertifikası olduğuna mutlaka dikkat edin.
 5. Mümkünse 3d Secure ile ödemeyi tercih edin.
 6. Kart bilgilerinizi saklamak isteyen sitelere bilginiz haricinde onay vermeyin.

Yukarıda sıraladığımız maddeler, tüm kullanıcıların dikkat etmesi gereken unsurlar. Ziraat Kartlarınızı internet alışverişlerine açtırmak için yaptığınız bir çok yol sıraladık. Bu yollardan hangileri size daha uygun ve sizin için daha kolaysa o şekilde ilerleyebilirsiniz. Unutmamanız gerekenler en önemli madde ise, kartınızı internet alışverişlerine açtırdıktan sonra dikkatli olmanız. Bir çok site dolandırıcılık üzerine kurulu ve bilgisi olmayan kişilerin kart bilgilerini çalmak için oldukça akıllıca sistemler kurmakta. Siz, internetteki bu dolandırcılık yöntemlerine kanmamak için iyi araştırma yapmalı, önünüze gelen her siteye kart bilgilerini vermemeli ve sürekli sorgulayarak hareket etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir