Kredilerimi Kapatmak İçin Yeni Kredi Çekmek (Borç Kapatma)

by:

KREDİLER

Kredi borçlarımı kapatmak için yeni kredi çekmek istiyorum diyenler için oldukça fazla bilgi kirliliği mevcut. Bir çok insan geçmişte çektiği bazı kredi borçlarını ödeyemez hale gelip sıkıntı çekebiliyor. Buradaki en büyük handikapsa kendi gelir gider hesabını tam olarak planlamadan yapılmış kredi başvuruları, bu kredilerin aylık olarak getireceği yükün etkisiyle mali açıkdan çok fazla yıpranarak farklı arayışlar içine girilmesi.

Zaten kredim var başka bankadan kredi çekebilir miyim derseniz, bu oldukça mümkün. Bu kısımda işin aslı, kaç tane kredi çektiğiniz değildir. Çektiğiniz kredilerin, kredi kartlarınızın ödeme düzeni, borcunuza ne kadar sadık olduğunuz ve bankanın size kredi verebilmesi için ne kadar güven sağlayabileceğidir.

Çektiğim Kredi Varken Bir Kredi Daha Çekebilir Miyim?

Bu ikinci kredi meselesi herkesin aklında farklı şekilde biçimlenip farklı sonuçlar oraya çıkartabiliyor. Burada asıl önemli olan kredilerinizin miktarı ile alakılı bir durum değil, bankaların size kredi vermesi için dikkat ettiği koşullar, maaş durumunuz, ödeme durumunuz ve borcunuza ne kadar sadık olduğunuzdur.

Bir başka değişle, bankaları ilgilendiren en önemli maddeler; aylık gelirinizle doğrudan orantılı olan kredi miktarı ile, ödeme düzeninizdeki istikrarınızın sürekliliği. Bu iki seçeneğin banka tarafından güvenilir bulunması ile birden fazla kredi çekmemeniz için hiç bir neden kalmıyor.

Mevcut Kredi Borçlarını Ödemek İçin Borç Kapatma Kredisi

Günümüzde çokça teecih edilen bu yöntemle, farklı bankalarda olan borçlarınızı bir bankaya toplayabilirsiniz. Çeşitli fazilerle bir çok bankadan kredi kullanmış, sürekli kullandığınız kredilerin toplam faizi çok olabilir. Böye durumlarda borç ödemek için borç kapatma kredisi ile bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Artık bir çok banka sadece bu sorun için kredi paketleri hazırlamaya başladı. Burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var:

  • Borç kapatma kredi faizi, geçmişteki kredi faizlerinizin altında mı?
  • Hesaplanan yıllık faiz oranı, mevcut kredilerinizin altında mı?
  • Çekmek istediğiniz miktar borçlarınızı karşılıyor mu?
  • Hesaplanan kredi masraflarının maliyeti ne kadar?
  • Ödenecek toplam kredi tutarı ne kadar?

Elbette bankaya kredi borçlarınızı kapatmak için başvurmak ve sırtınızda yük olan bu borçları temizlemek oldukça iyi. Fakat yukarıda sıraladığımız bu maddelere dikkat etmek gerek. Çünkü faiz oranlarını ve masrafları kontrol etmeden bilinçsizce kredi çekmeye kalkarsanız, hiç bir kar elde edemeden hatta,  borcunuzu daha da artmış olarak bulabilirsiniz. O yüzden çok iyi hesaplamalar yapıp, bankadaki müşteri temsilcinize tam olarak derdinizi anlatmalısınız.

Kredi Kapatma Kredisi İle Borç Kapatmak

Yapılandırdığınız Borçlarınız İçin Aylık Kredi Taksit Sayısı

Çektiğiniz borç yapılandırma kredisindeki miktarı kadar, vade de oldukça önemli bir unsur. Taksit sayısını ne kadar uzun tutarsanız, geri ödemesindeki toplam tutar da artacaktır. Ancak siz zaten ödeme zorluğu çektiğiniz, mevcut kredileri ödeyemediğiniz için bu krediye başvurmuşsanız, fazla faiz ödemek istemiyorum diye de yeni kredi ödemesinde kendinizi tekrar sıkıştıracak pozisyona sokmayın. Çünkü buradaki amaç borçlarınızdan dolayı düştüğünüz durumdan kendinizi kurtarmak ve rahatlamak.

Ev Kredisini Ödeyemezsem Ne Olur (Konut Kredisi Gecikirse)

Borçlarınızı Kapatırken Kredi Faiz Oranını Unutmayın

Para ile ilgili konularda en çok gözden kaçırılan noktalardan bir tanesi borç kredisinin faiz oranı. Bu orana çoğu kişi çok dikkat etmiyor. Çünkü o kadar zor durumda bankaya gidiyor ki insanlar, sadece sıkıntılarından kurtulacak bir çıkış noktası arıyorlar. Ama bu sebepler sizin gözünüzü kapatmasın. Çekeceğiniz kredinin size daha fazla yükle getirmesi, size çok daha fazla borç yüklemesi, var olaran kredinizi kapatmanıza hiç bir fayda sağlamaycak. Kredi faiz oranlarını dikkatlice inceleyip, hesaplarınızı iyi yaprak kredi başvurusunu yapın.

Hiç bir şekilde acele etmeyin. Bütün banlaların kredi paketlerini inceleyip, size en yakın ve işinizi çözecek en mantıklı seçimi yapın. Gerekirse bütün bankara giderek yüz yüze konuşarak tam anlamıyla bilgi alın. Unutmayın, bu çekeceğiniz kredi, şu anda sizi sıkıntıya sokan mevcut kredilerinize bir çözüm olacak ve elinizi oldukça rahatlatacak.

Yukarıda yazdıklarımızı bir örnekle açıklamak gerekirse: mevcut kredi borçlarınızın faiz ortalaması 1,05 diyelim. Yeni çekeceğiniz borç kapatma kredisinin faiz oranı 1,55 , 1,60 gibi daha yüksek bir oransa, size hiç bir fayda sağlamayacaktır. Aksine borcunuzun üzerine biraz daha borç yükleyip belki de ilerideki sıkıntılarınızın baş sorumlusu olacak.

Borçlarınızı Kapatacağınız Krediyi Çekmek İçin Uygun Musunuz?

Bu yugunluk, daha önce çekip kullandığınız kredilerin ödeme düzeni ile ilgilidir. Bir kredi kullandınız, taksit günü geldiğinde ödemediniz ve defalarca bunu yaptınız. Bu davranışınız kredi notunuzu etkileyip, o notun düşmesine neden olabilir. Bu neden önemli; işte tam da bu gün için önemli. Yani sıkışıp borçlarınız için kredi kullanmak istediğinizde, bankaların gözünde güvenilmez bir siciliniz varsa, istediğiniz parayı almanız zor olabilir.Bu yüzden zorlandığınızda, kredi taksitlerinizi ödeyemediğinizde, çok geçmeden bir çözüm bulmanız sizin yararınıza.

Borç Kapatmak İçin Kredi Çekebileceğiniz Bankalar

Çeşitli bankalardan alınan borcun tek bir kredi olarak en uygun faiz oranları, ücretler ve ödemelerle birleştirilerek daha uzun vadeli ödemeler oluşturma fırsatı sağlanması borç takası veya transferi olarak adlandırılır. Borç ödeme kredileri sunan bankalar listesinde birden çok bankayı sayabilirsiniz. Borç transferi ile yeni bir ödeme planı oluşturarak uzun vadede paranızı iyi yönetebilirsiniz. Doğru faydalara sahip en çok tercih edilen bankalar bazıları:

 

One Reply to “Kredilerimi Kapatmak İçin Yeni Kredi Çekmek (Borç Kapatma)”

  1. […] Kredilerimi Kapatmak İçin Yeni Kredi Çekmek (Borç Kapatma) […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir