Kredi Notu Olmayanlar Nasıl Kredi Çeker? (Sıfır Not İle)

by:

KREDİ NOTU VE PUANI

Maalesef ülkemizde yaşamanın zorlukları nedeniyle insanlar istediklerini nakit ile yapamıyorlar. Kredilerini gerektiği gibi kullanmak zorunda olan tüccarlar ve kişiler, ödemelerin zor olduğu ve düzenli ödemelerin mümkün olmadığı durumlarda puan sorunları yaşamaya başlar. “Kredi Notu Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir” başlıklı yazı bence kafanızdaki soru işaretinden kurtulacaktır.

Kredi notunuz düşük, ancak elbette kredi almanın kolay bir yolu yok. Ancak bu aşamaya gelene kadar kredilerinizi düzenli olarak ödediğinizden, ihtiyacınız olanı çektiğinizden ve bankanıza ait her türlü borcunuzu düzenli ve zamanında ödediğinizden emin olun. Aksi halde çok acil bir ihtiyaçta para çekmek istediğinizde düşük kredi notu problemi ile karşılaşabilirsiniz ve banka kredi vermeye istekli olmayabilir.

Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

Bankacılık ve kredi alma gibi diğer işlemlerde bugün banka kayıtları çok önemlidir. KKB, bankacılık sektöründe önemli çünkü KKB’nin kredi notu yüksek ve istikrarlı ve bankaya güveniyor. Kredi notunu etkileyen faktörler şunlardır:

  • Çektiğiniz kredileri ödeme düzeniniz
  • Krediyi çekmek istediğiniz zamanki borçlarınızın miktarı
  • En son hangi tarihte ve ne için borçlandığınız
  • Ne kadar sürede ve hangi arayla kredi kullanmak istiyorsunuz

Düşük kredi notu ve kredi çekmek için gerekli şeyler yukarıdaki hükümlerle ilgilidir. Bankanızın kredi notunu düşürmek için bankaya karşı kredi yükümlülüklerinizi yükseltmemeli, kredi kartı veya kredi kartı ödeme talimatınızı kötüleştirmemeli veya borcunuzu zamanında ödemelisiniz.

Kredi Notum Hiç Yok (Sıfır) Kredi Çekebilir Miyim?

Öncelikle kredi notlarının nasıl değerlendirildiğine bir bakalım:

Çok İyi1700 – 1900
İyi1500 – 1699
Biraz Risk1100 – 1499
Orta Risk700 – 1099
Çok Riskli0 – 699

Her olumsuz durumda olduğu gibi bu durumda da var. Her banka değil, pek çok banka, müşterilerini feda etmemek için bu kişilere kredi vermekten çekinmemektedir. Ancak, yüksek puan alanlara nazaran biraz daha ayrıntıya giriyor olabilir. Örneğin, sizden bir kredi garantisi isteyebilirler.

Teminat olarak ev ve araba parselleri gibi mülkleri görüntülemeniz gerekebilir. Diğer gereksinimler garanti edilebilir. İkinci bir güvenilir ekran, düşük itibarı nedeniyle bankanın kaybettiği güveni yeniden kazanabilir. Ayrıca bu şekilde kolayca kredi alabilirsiniz. Ve gelirinize bağlı olarak, kredinin miktarı hemen hemen her banka tarafından yapılır ve ek talep olmaksızın verilebilir. İhtiyacınız olan miktarı alamayabilirsiniz, ancak yine de doğru miktarı sağlayabilirsiniz.

Bu gibi teminatları sağlayabilirseniz, kredi puanınız ne kadar düşük olursa olsun bankadan gerektiği kadar kredi çekmeniz mümkün olabilir. Bu gibi durumlarda kredi notum çok düşük bana kredi verirler mi, benim notum bile yok kredi başvurusunda bulunmama gerek yok gibi düşüncelere dalmadan önce mutlaka bankanızla ve müşteri temsilcinizle görüşün. Sizden istenilen bazı gereklilikleri yerine getirdiğinizde belki de beklemediğiniz bir sonuç çıkabilir.

Düşük Kredi Puanı İle Kredi Çekmek

Yüksek Maaş Alıyorum Fakat Notum Düşük. Kredi Çekmem Mümkün Mü?

Bu soru muhtemelen en ilginç ve sorulan sorulardan biridir. Yüksek gelirli insanların düşük değerli krediler alması bankaların kredileri onaylamasını kolaylaştırıyor çünkü gelir ve gelir arasındaki denge gelire elverişli. Bunu yapmak için, kayıtlı tüm geliri ve gerekirse hane gelirini beyan etmeniz gerekir. Bankaların birçok kredi kampanyası vardır. Bu kampanyaya kaydolmak, kredinizi onaylamayı kolaylaştıracaktır.

Bu yöntemin bir diğer avantajı da düzenli olarak kredi ödemesi yaparken kredi itibarını artırmasıdır. Bunun nedeni, düzenli ödemelerin kredi notunuzun önemli bir parçası olmasıdır.

Her ne kadar yüksek maaş aldığınızı düşünseniz de, sıfır olan düşük kredi notuna kredi çekmek için bankalar sizinle aynı düşünceye sahip olmayabilir.

Hangi Bankalar Düşük Kredi Notuna Kredi Veriyor?

Bir bankadan kredi talep edebilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşulların belirlenmesinde en önemli faktörler kredi ve banka kayıtlarıdır. Düzenli olarak borç para alan ve zamanında ödeme yapıp borcuna sadık olan kişiler kolaylıkla borç para alabilirler. Ancak, kötü sicile sahip kişilerin kredi alması biraz zor. Türkiye’de dava açan kişiye borç veren bir banka olsa bile dava açan kişinin kredi talebi reddedilecektir. Ancak, kredi yapılanmasına giden, borçlarını geri ödeyen ve sicili kötü olan kişiler banka kredilerinden yararlanabilir.

Türkiye’de bankacılık sektörüne hizmet veren birkaç kamu ve özel kuruluş var. Genişletilmiş kredi fırsatları, kötü sicile sahip insanların önünü açtı. Küçük miktarda da olsa kredi almak isteyen birçok kişi, bankacılık sektörünün rekabet ortamından faydalanabilir. Neredeyse her banka, düşük puana sahip kişilere kredi sunabilir.

Ülkemizdeki bazı bankalar kredi çekmek isteyen kişilerden evrak veya kefil istemez ve işlemleri online olarak yapar. Bu şekilde sağlanan imkanlar da kredi veren diğer bankalara kıyasla işleri nispeten kolaylaştırır. Ayrıca kredibilitesi düşük olanların kredi verme oranı verilerimizden daha yüksek. Kesinlik ve belge gerektirmeden size kredi verebilecek bazı bankalar:

ING
Aktif Bank
En Para
Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)

Kredi Puanım Düşük Olabilir Notumu Nereden Öğreneceğim?

Kredi notunuzu öğrenmenin en kolay ve detaylı yollarından bir tanesi Findex sitesine kayıt olup sorgulama yapmaktır. Oldukça detaylı bir şekilde size rapor veren bu site ile merak ettiğiniz bütün bankacılık faaliyetlerinizi görebilirsiniz. Ayrıca, kredi çekmek için bankaya gittiğinizde de, size yardımcı olacak müşteri temsilcisi kredi puanınızı öğrenmede size bilgi verecektir.

Aslında, puan yoksa veya oluşturulmamışsa, düşük bir nottan çok daha değerlidir. Başka bir deyişle, sıfırdan başlıyorsunuz, bu nedenle gelecekte pozitif veya negatif bir kredi puanına sahip olmak size kalmış. Yüksek bir puana ihtiyacınız varsa, bankanıza güven vermeniz gerekir. Bunun için düzenli ödeme yapmak ve tüm ödemeleri vakit kaybetmeden yapmak çok önemlidir. Bu, puanınızı etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Bankalar ödeme planınıza bakarak size en güvenilir ve doğru krediyi vermeye çalışırlar.

İkinci nokta ve bankanın özellikle son zamanlarda sorduğu nokta, otomatik ödeme talimatları. Bazı faturaları çekmek istediğiniz bankaya otomatik sipariş olarak kaydetmek, bankanıza farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. İki veya üç fatura için otomatik ödeme talimatlarını kullanarak kredi çekme oranınızı artırabilirsiniz.

Sonuç Olarak Kredi Notu Sıfır Olsa Bile Kredi Çekilebilir

Her ne kadar notunuz olmasa ve geçmişte başınıza gelen farklı talihsiz olaylar ile bankalarla aranızda farklı şeyler yaşansa da, bankadan kredi çekmek için mutlaka bir kaç yol var. Özellikle kefil ve çok fazla teferruatla sizi yormayan bankalar işinizi görecektir.

Fakat bu olaylardan sonra siz de oldukça iş düşüyor. Özellikle ileride oluşabilecek para ihtiyacınızı daha kolay karşılamak için borçlarınızı düzenli ödemeye özen gösterin. Kredi kartı ve kredi borçlarınızı ne kadar düzenli öderseniz, bankalar da bu istikrarınıza seyirci kalmaz.

One Reply to “Kredi Notu Olmayanlar Nasıl Kredi Çeker? (Sıfır Not İle)”

  1. […] Kredi Notu Olmayanlar Nasıl Kredi Çeker? (Sıfır Not İle) […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir