Kredi Çekmek İçin Notumu Nasıl Yükseltirim? (6 Adımda Puan Yükselt)

by:

KREDİ NOTU VE PUANI

Kredi Çekmek İstediniz ve Notunuz Düşük Çıktı Neler Yapmalısınız?

Bankalardan kredi çekmek yaşadığımız bu yıllarda artık çok doğal bir hale geldi. Kredi çekmek için de kredibilite puanınızı nasıl yükseltebilirsiniz ve bu kredi notunuzu nasıl arttırabilirsiniz yolları da baktığımızda çok da zor değil. Bankacılık sistemleri artık kredi çekmek isteyen kişilerle güven üzerinden ilerliyor. Geçmişteki borçlarınıza, ödemelerinize ne kadar sadıksınız ve borçlarınızı ne kadar dikkatli ödüyorsunuz gibi öğeler onlar için oldukça önemli. Bu kriterlerdeki hareketlilik de sizin kredi çekmek için gerekli olan puanınıza oldukça etki ediyor.

İnsan ihtiyaçları sonsuzdur. Bu ihtiyaçları karşılamak için de paraya ihtiyacımız var. Ailenizin büyüklüğü, çocuk sayısı, giderlerin miktarı bu ihtiyaçların ne kadar olduğunu direkt olarak etkiliyor. Hal böyle olunca da maaşınız belli bir yere kadar yetiyor. Ekstra bir şey almaya kalktığınızda (bu elektronik veya ev, araba gibi şeyler olabilir) kenarda biraz paramız yoksa bankalarınız yolunu tutuyoruz. İşte tam bu gibi durumlarda, yani paraya ihtiyacımız olduğu hallede, kredi çekmek istediğimizde bankalar elbette hemen istediğimiz krediyi bize vermiyorlar. Kredi puanı yani kredi çekmek için gerekli olan notumuz ne kadar yeterliyse ona göre bir plan oluşturuluyor.

Bankaya Gittiğimde Kredi Notumun Düşük Olduğu Söylendi

Bu hepimizin başına gelebilecek bir durum. Zaman zaman ekonomik sıkıntılar çektiğimizde ve borçlarımızı zamanında ödemeyip gecikme yaşandığında, bu gecikmeler kredi sicilimizi oldukça etkiler. Kredi sicili içinde sizin ödemelerinize ne sadık olduğunuz, bu ödemeleri ne kadar düzenli yaptığınız gibi bilgiler yer alır. Banka size kredi puanınızın düşük olduğunu söylediyse eğer, bunun nedenlerini borçlarınızdaki ödeme istikrarınızda arayabilirsiniz. Her banka bu gibi durumlarda farklı şekilde davranabilir. Fakat siz ileride yani paraya ihtiyacınız olduğunda, istediğiniz meblağda kredi çekmek istediğinizde sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, kredi notunun önemsemeniz gerekiyor.

Kredi Notumun Düşük Çıkma Nedenleri Ne Olabilir?

Bunun oldukça fazla nedeni var. Dijitalleşen Dünya’da her şey bilgisayarlarda düzenli bir şekilde kayıt altında tutuluyor. Bankacılık sistemi ise bir ağ gibi birbirine bağlı ve sürekli olarak güncel. Artık kartınızla ve bankanızdan yaptığınız her işlem anında kaydediliyor ve ileride sizinle ilgili bir soru gerektiğinde direk olarak ulaşılabiliyor. O yüzden yaptığınız her olumsuz bankacılık işlemi (geç ödeme, ödememe, sürekli erteleme) size eksi not olarak geri dönebiliyor. Ödemelerinizdeki bu düzensizlik haliyle kayırlara olumsuz olarak geçiyor.

Madde Madde Kredi Puanınızı Nasıl Yükseltebilirsiniz

Öncelikle kredi risk raporunuzu öğrenmekle başlamalısınız. Kredi Risk Merkezi Raporu linkine giderek ilk adımı atın. Kredi puanınızın düşük olması, hiç bir zaman kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Her olumsuzluğu normale çevirmek için yollar vardır. Daha önce yaptığınız hataları düzeltmek, bu istenmeyen hatalardan ders çıkarmak sizin elinizde. Bu durumda puan yükseltmek ve o puan ile kredi çekmek için nasıl bir yol izlemeliyiz beraber inceleyelim.

Bu yolları maddeleştirecek olursak:

  • Çektiğiniz kredi taksitlerini zamanında ödeyin
  • Kredi kartı borcunuzu zamanında ödeyin
  • Kredi kartı borcunuzun hepsini ödeyin
  • Varsa eski borçlarınızı kapatın
  • Alışverişlerinizi kredi kartı ile yapın
  • Banka hesaplarınızı sürekli aktif tutun

Kredi Notu Olmayanlar Nasıl Kredi Çeker? (Sıfır Not İle)

Çektiğiniz Kredi Taksitlerini Zamanında Ödeyin

Belki de kredi notunun yükseltilmesi için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi bu. Bankaların ısrarla ve önemle üzerinde durdukları konu zamanında ödenen kredi taksitleri. Geçmiş dönemde aldığınız kredi taksitlerini ne kadar zamanında ödediğinizi kontrol eden bankalar, ödemelerdeki düzensizlik çok olduğunda size olumsuz yanıtlar verebilir. Zamanında ödenen kredi taksitleri, bir kere daha kredi çekmek zorunda kaldığınızda size oldukça sağlıklı sonuçları geri döndürecektir. Kısacası, kredi taksitlerinizi günü gününe ödemeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Kredi Kartı Borcunuzu Zamanında Ödeyin

Aynı kredi taksilerinde olduğu gibi, kredi kartı taksitlerinin ödeme zamanı da oldukça önemli. Hatta şöyle düşünelim; kredi kullanan kişi sayısından çok daha fazla insan, kredi kartı kullanıyor. Kredi kartı ile alışveriş yapmak artık nakit paraya tercih edilir oldu. Hemen hemen herkesin cebinde birden fazla kredi kartı var ve aktif olarak kullanıyor. Hal böyle olunca, bu kartları kullanma alışkanlıklarınız ve karttaki ödeme düzeniniz de bankalar için oldukça önemli bir şey haline geliyor. Bu yüzden kart borçlarınızı mümkün olduğunca son ödeme tarihi geçmeden ödemeye çalışın ki ileride önünüze gelmesin.

Kredi Kartı Borcunuzun Hepsini Ödeyin

Kredi kartının asgarisini ödemek son zamanlarda herkes tarafından tercih edilir oldu. Çünkü o ay harcadığınız tutarın hepsini ödemek için yeterli nakit sağlayamıyorsunuz. Bu yüzden de asgarisi ödenen kredi kartlarında oldukça fazla artış yaşanmaya başladı. Ama kredi kartı borcunun asgarisini ödemek kredi notuna olumsuz yansıyor. Bu nedenle kredi kartı ile alışveriş yaparken çok aşırıya kaçmadan yapmalısınız. İhtiyacınız olmayan şeyleri “ne de olsa ucuz” diye almaktan kaçının. Böylelikle aylık ödemeniz gereken kredi kartı borcunuz, sizin hepsini ödeyebileceğiniz düzeye gelebilir.

Varsa Eski Borçlarınızı Kapatın

Bankalar, kredi çekmek için kendilerine başvuranların mevcuttaki borçlarını da görebilir ve değerlendirmelerini buna göre yapabilir. Eğer zaten kredi borcunuz varsa, bu kredi borcunu karşılayacak geliriniz ve düzenli bir ödeme şekliniz yoksa, bu kredi notunuza olumsuz yansıyarak, bankanın istediğiniz krediyi vermemesine neden olabilir. Bu yüzden, eski borçlarınızı kapatmadan yeni bir borcun içine girmek sizi daha da zorlayacağı gibi, ödeyemediğiniz her taksit için de kredi puanınıza olumsuz şeyler yazdıracaktır.

Kredi Puanı Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım?

Alışverişlerinizi Kredi Kartı İle Yapın

Bankalar aracılığıyla yapılan tüm işlemler kredi notlarına doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle alışveriş yaparken kredi kartınızı kullanmaya özen gösterin. Kredi kartınızı yiyecek, giyecek, akaryakıt ve internet alışverişi için kullanın. Bir banka aracılığıyla ne kadar çok işlem yaparsanız, kredi notunuz o kadar hızlı yükselir. Faturayı banka aracılığıyla ödeyin. Kredili mevduat hesabınızın içinden doğalgaz, elektrik, su, telefon ve cep telefonu faturalarını ödeyin. Kolaylık sağlamak için otomatik ödeme talimatı verin. Bununla birlikte, mevduat hesabınızda her zaman biraz nakit bulundurmanız sizin için artı puan olacaktır.

Banka Hesaplarınızı Sürekli Aktif Tutun

Banka hesaplarınızdaki hareketlilik, kredi puanınızı pozitif etkileyecek eylemlerden biridir. Aktif olarak para giriş-çıkışı olan, fatura gibi ödemeler yapılan yani para akışının sürekli olduğu hesap, bankalar için de oldukça iyidir. Düzenli bir akış içeriside olan hesabınızdan havale yapın, alışveriş yapın, fatura ve vergi ödeyin. Aktif olarak kullanılan bir banka hesabı, sadece açılıp öylece boş duran bir hesaba nazaran çok daha sağlıklı geri dönüşler sağlayabilir.

Bu maddeleri uygulayıp kredi çekmek istediğinizde, düşük puanınızın ne kadar yükseleceğini tahmin etmek güç. Bu konuda bankanız size yardımcı olacaktır.

Bankalardan Kredi Çekmek İçin Notunuzu Yüksek Tutmak Sizin Elinizde

Sonuç olarak, ne kadar şey söylersek söyleyelim, bir bankaya gidip kredi çekmek istediğinizde kredi notunuzun yüksek olması oldukça önemli. Bu notu yukarılarda tutmak da sizin elinizde. Notunuz düşükse, bir süre zamansız ve düzensiz alışverişlerden kaçınarak, sadece gerekli şeyler ile kredi kartınızdan alışveriş yapabilirsiniz. Böylece ekstre ödeme zamanı geldiğinde, zorlanmadan borcunuzun tamamını ödemekte zorlanmazsınız.

Kredi notunu yükseltmek kadar onu yüksek tutmak da oldukça önemli. Her şey sizin elinizde. Notunuzu ne kadar süre üstlerde tutarsanız, ileride acil paraya ihtiyacınız olduğunda ve bankaya gittiğinizde hiç zorlanmadan istediğiniz krediyi çekebilirsiniz. Bunun için ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmayı unutmayın.

Puanınızla ilgili yükselme yolları için aşağıdaki videodan da çeşitli tavsiyeleri yerine getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir