Karttan Para Çekilmiş Diyenlere Çözüm Yolları( Kredi Kartı)

by:

KREDİ KARTLARI

Bugün hemen hemen herkesin sahip olduğu kredi kartı, bugün alışveriş yapmak ve para alışverişi yapmak için kullanılan tek araç haline geldi. Ancak bu teknoloji, kullanımıyla ilgili güvenlik risklerini artırmaya başlıyor. Beni tanımadan kartlarından para çeken kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor ve ne yapmam gerektiği gibi bir çok sorudan memnun kalmıyorum. Çünkü her şey gibi çok fazla teknoloji geliştiriliyor.

Artık birçok kişi, zaman kazanmak ve kullanımlarını kolaylaştırmak için bilgisayarlarında ve cep telefonlarında banka ve kredi kartlarını kullanıyor. Ancak, bilgisayar programlarına rastlayan bilgisayar virüsleri ve solucanlar, banka hesabınızdan bilmeden para çekebilir ve sahtekarlıkla internette harcanıyor gibi görünebilir. Bunu önlemek öncelikle sizin sorumluluğunuzdadır. Şimdi çok dikkatli olmanız ve bankanın size beyan ettiği şeye tam olarak uymanız gerekiyor.

Habersiz nakit çekimleri kart güvenliğinden kaynaklanıyor olabilir

Habersiz nakit çekme veya satın alma, kartınızın güvenliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bir kartın güvenliğini başarıyla tehlikeye atan ve bilgilerinizi alan bir bilgisayar korsanı, hesabınızdan hemen para çekebilir veya çeşitli sitelerden alışveriş yapmaya başlayabilir. Kartınızın güvenliğini sağlamak çok önemlidir. Düzenli olarak kullandığınız telefon ve bilgisayar gibi cihazların temiz ve güvenilir olduğunu unutmamak önemlidir. Kart bilgilerini güvenilmeyen yerlere aktarırken veya alışverişten önce kart bilgilerinin dikkatlice incelenmesi gerekir. Sitenizin bir güvenlik protokolüne sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bu nedenle kartınızın güvenliğini sağlamaya büyük özen gösterin.

Bilgim olmadan karttan çekilen para için ne yapacağım?

Sizin haberiniz olmadan, sizden izinsiz kredi kartınızdan para çekilmiş veya alışveriş yapılmışsa, acil olarak ve ilk iş hemen bakanızla iletişime geçmelisiniz. Bunu durumu fark ettiğiniz anda yapın, böylece kopyaladığınız karttan daha fazla alışveriş yapmazsınız. Banka müşteri hizmetlerine erişim genellikle zordur. Bu gibi durumlarda ise anında iletişim sağlarsınız. Kayıp veya hırsızlık durumunda anında erişime sahip olduğunuzu unutmayın.

Kredi kartı ekstrenize bakarsanız, şüpheli masraflar görebilirsiniz. Örneğin, başka masrafların olduğunu düşünüyorsun ve olmadığından eminsin. Bankanız size kredi kartı faturalandırmanıza itiraz etme seçeneği sunar. Şüpheli veya yanlış bir ücret öderseniz, iptal talebinde bulunabilirsiniz. Her banka bir kredi kartı faturası gerektirir.

Sizin haberiniz olmadan para çekme ve alışveriş için ne yapılmalı?

Kartınızı iptal etmek için lütfen yukarıdaki bankayla iletişime geçin. Bu yapılacak ilk şey. Ardından, kartınızla yaptığınız alışverişleri listelemeniz gerekir. Bu liste, ne satın aldığınızı ve nereden satın aldığınızı kanıtlamak açısından önemlidir.

Ardından, mevcut harcama listeniz için bankaya başvurun. Yetkili banka personeli sizden ilgili başvuru formunu doldurmanızı isteyecektir. Uygulamanıza sanal bir alışveriş listesi eklemeniz gerekiyor. İşlem tamamlandığında, başvuruyu banka numaranıza fakslamanız istenecektir.

Birkaç gün içinde incelenen başvurular, banka tarafından olumlu veya olumsuz olarak bildirilecektir. O halde işinizi hukuka taşımalısınız. Bankadan gelen olumlu haberin ardından başvurmak için Savcılığa gitmeniz gerekiyor.

karttan para çekmişler

sizin haberiniz olmadan kredi kartınızdan para çekilmiş olabilir.

Bilginiz dışında işlemleri önlemek için garanti kart güvenlik yöntemleri

Dolandırıcılar alışveriş yaparken kredi kartlarını kopyalar ve cihazların yardımıyla hareket eder. Bundan kaçınmak için şüpheli işler satın almayın veya kullanılan pos cihazlarına dikkat edin. Kart ayrıca ATM’ye takılı cihaza da kopyalanacaktır. Kart yuvasını dolandırıcılık açısından kontrol etmeli ve başka öğeler olup olmadığını görmelisiniz.

Kötü amaçlı uygulamaların bir başka yolu da banka adına sahte e-posta göndermek ve kart bilgisi istemektir. Banka bu bilgileri talep etmemektedir. Okumadan önce bu e-postaları silmelisiniz. Bankanızın İnternet bankacılığına e-posta veya SMS girmeyin. Alışveriş kodunuzu alışveriş yaparken başkalarıyla paylaşmayın. Kart kodu doğum tarihinden itibaren kolayca tahmin edilebilir, bu nedenle her kart için farklı bir şifre kullanmanız gerekir.

Altını Karttan Çektirebilir Miyim? (Taksit Olur Mu)

Bilginiz dışında sizden habersiz (bankalar, kredi kartları) çekilen paralar için ne yapılmalı

Sosyal medyayı kullanırsanız, dolandırıcıların son favorisisiniz. Sahte veya banka isimleri kullanılarak açılan hesaplarla çeşitli sosyal medya platformlarına reklam yerleştirerek ve sürekli olarak bu reklamları yayınlayarak kullanıcıları kullanıcılara yönlendirirler. Burada dikkat edilmesi gereken ilk şey hesap adıdır. Hesabın adı ve görünen adı banka ile aynı olabilir ancak hesap adı (yani @ ile başlayan ad) bunları ortaya çıkarır. Bu adı doğrulamak için bankanın ana hesabına giriş yapmanız gerekecektir.

Günümüzde sosyal kanallar da güvenlik sorunlarını sıkılaştırıyor. Doğrulanmış bir hesap bunu çok daha güvenli hale getirir. Onaylanmamış bir hesaptan reklamlar görürseniz, yani adınızın yanında mavi bir onay işareti görmezseniz bırakın. Çoğu durumda bu sahte bir hesaptır.

Kartınızdan siz bilmeden para çekilmesini istemiyorsanız 3D Secure kullanın

Bu muhtemelen en iyi ve en doğru güvenlik prosedürüdür. 3D Secure ile alışveriş yapmak çok daha güvenlidir. Bu özellik, web sitesinde giderek daha fazla web sitesinde mevcuttur. Bu özelliği işaretlerseniz site banka ile iletişime geçecek ve kodu telefona verecektir. Alışverişinizi tamamlamak için bu kodu girin ve onaylayın. 3D Secure özelliği aktif değilse, lütfen bankanızla iletişime geçin ve hemen açın.

Fazla para ve hatalardan kaçınmak için sanal kartları kullanın

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız ana kredi kartınızı kullanmak yerine sanal kart oluşturarak kendinizi koruyabilirsiniz. Bu sistemde oluşturduğunuz sanal kart, tıpkı orijinal kart gibi bir kart numarasına, son kullanma tarihine ve güvenlik koduna sahiptir. Bu karta ne kadar çok para yüklerseniz, o kadar çok alışveriş yapabilirsiniz. Yani 200Tl. Satın alma anında bu tutarı alışveriş için sanal kartınıza yükleyebilirsiniz. Kullanmadığınız zaman parayı içermesi gerekmez. Bu sayede hem aşırı para çekme işlemlerini hem de kötü durumları engeller, kart bilgileriniz kopyalansa bile bilginiz olmadan para çekmeniz imkansız hale gelir.

One Reply to “Karttan Para Çekilmiş Diyenlere Çözüm Yolları( Kredi Kartı)”

  1. […] Karttan Para Çekilmiş Diyenlere Çözüm Yolları( Kredi Kartı) […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir