Kart Borcunun Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?

by:

KREDİ NOTU VE PUANI

Sürekli Olarak Kartınızın Asgari Borcunu Öderseniz Puanınıza Etkisi Ne Olur?

Her kredi kartı sahibi kişinin mutlaka başına gelen bir olaydır kartın asgarisini ödemek ve bunun kredi notunu düşürür mü diye düşünmek. Her ay bir fatura gibi ödediğimiz kredi kartı aylık ödemesi geldiğinde, bazen yüksek meblağlar ile karşılaşabiliyoruz. Bu rakamları ödemek her ay mümkün olmuyor. Fakat paramızın yetmediği, nakit parayı başka kanallarda kullanmak için ayırdığımız zamanlarda mecburen asgari ödeme yoluna gidiyoruz. Peki bu ödeme de bizim kredi sicilimize nasıl işliyor beraber bakalım.

Kredi kartı artık bizim dijital bir izimiz haline geldi. Bu izin en önemli kısımları ise ödemelerdeki performansımız. Bankalar ödeme düzeni ve performansınıza bakarak bazı kararlar veriyor. Peki bu performans nası ölçülüyor? Elbette kredi notunuzun seviyesi ile. Kredi notunuzu yukarıda tutmak içinse bazı şeylere dikkat etmemiz gerekiyor.

Asgari Kredi Kartı Borcu Ödenmesi Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Minimum kredi kartını ödemek, geç faiz ödemenizi engeller, ancak sözleşmeden doğan faizlerinizi değil. Borcun faiz getirmemesi için vade borcunun tamamını ödemeniz gerekir. Ancak, borcun tamamını ödeyemezseniz, asgari ücreti ödemeniz kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Borç belirtilen süre içinde ödenmezse, çoğu kişinin kredi notunu olumsuz etkilediği bilinmektedir ve belirli hesaplamalara göre düzenli olarak ödenmesi, gerekmektedir. Ancak kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenler için dönem borcuna dahil asgari tutarı ödemek çok önemlidir. Bu durumda, sadece minimum vade borcunu ödemek değil, kredi notunuzu nasıl etkilediği çok önemlidir. Kredi tutarının minimum ödemesi kredi notunuzu olumsuz etkilemeyecektir gibi bazı yanlış algılar da mevcuttur. Fakat sürekli olarak kartın asgarisini ödemek sizin üzerinizde olumsuz bir sonuç doğurabilir.

Notumun Düşmemesi İçin Kredi Kartı Borcumu Nasıl Ödemeliyim?

Minimum bir kredi borcu ödemesi elde etmek, bir bireyin kredi notu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlara detaylı bir şekilde bakalım:

Bu ilk verilere baktığımızda asgari ödemeyi ödeseniz bile, kredi borcunu vade tarihine kadar ödemiş olmanız gerekir. Borcun son ödeme tarihinden sonra geciktirilmesi kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle asgari ödemeyi yapmış olsanız dahi borcun son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir.

Asgari ödeme dahilinde ortaya çıkan ve kredi notlarının değerlendirilmesinde esas alınan bir diğer durum da mevcut borç durumunun yüksek olması ve borcun azalmasıdır. Bildiğiniz gibi asgari ödemeyi yaparsanız, sadece banka tarafından hesaplanan belirli bir borcu ödersiniz. Bu, bankaya olan borcun sona ermediği ve o süre boyunca devam ettiği anlamına gelir. Bu durumda borcun kredi notunu etkileyen mevcut borç koşulları veya kredi limitleri üzerindeki etkisi devam edecektir. Dolayısıyla bankanın mevcut borç durumunun çok yüksek olması ve kredinin bu limitleri aşması kredi notlarını etkileyebilir.

Minimum Kart Borcunu Ödemenin Puana Etkisi

Bu durumlar göz önüne alındığında, asgari ödeme tutarının kredi notunu olumsuz etkilediği gibi olumlu etkisi olduğu kadar, borç durumunu azaltmaması gibi kredi notu üzerinde de olumsuz etkisi olduğu söylenebilir.

Peki bu durumda neler yapabiliriz?

1Asgari Ödemeyi Alışkanlık Haline Getirmeyin
2Puanınızın Düşme Sebebi Minimum Borcu Ödemek Olabilir. Borcun Toplamını Ödemeye Çalışın
3İlerideki Kredi Başvurularınızda Sorun Yaşabilirsiniz
4Kredi Kartınızdan Nakit Çekim Yapamayabilirsiniz

Sürekli Olarak Kart Borcunuzun Asgarisini Ödemeyin

Sıkışık olduğunuz durumlarda kredi kartı borcunuzu ödemeniz zor olabilir. O yüzden de borcunuzun hepsini değil bir kısmını ödemek zorunda kalabilirsiniz. bu normal bir durum. Fakat bunu alışkanlık haline getirmeniz sizin omuzunuza çok daha fazla yük bindirebilir. Bir iki ay bu şekilde size iyi gelebilir. İlerleyen aylarda üst üste gelen borçlar birikerek sizi çıkmaz bir yola sokabilir. Eğer borçlarınız çok fazla biriktiyse Garanti Bankasının Kredi Kartı Borcu Yapılandırma işlemlerine bakabilirsiniz.

Kredi Puanınızın Düşme Nedeni Minimum Kart Borcu Ödemek Olabilir

Her ödemenizi düzenli yapıyor, hiç bir şey geciktirmiyorsanız, ama kredi kartının sürekli minimum kısmını ödüyorsanız, fakat yine de puanınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız belki de sebebi bu olabilir. Bankaların nasıl bir değerlendirme yaptığını bilemiyoruz ama, borcuna sadık, düzenli ödeme yapanlara daha çok güvendiği bir gerçek.

Kredi Çekmek İçin Notumu Nasıl Yükseltirim? (6 Adımda Puan Yükselt)

Asgari Ödeme Yapmak İlerki Kredi Çekimleri İçin Sorun Teşkil Edebilir

Çünkü asgari ödemeler kredi puanınıza olumsuz şekilde etki edebilir. Kredi puanınızı yüksek tutmak için düzenli ödeme şart. Bu puanın yüksek kalması, ihtiyacınız olduğu anda kredi çekmeniz için size oldukça yararlı olacaktır. Bu yüzden her ödemenizi (özellikle kredi kartı borcunun tamamı ödemek) düzenli ve zamanında yapmaya çalışın. Bir kaç farklı bankadan kredi kartınız varsa, bu kartların limitleri yüksekse, size harcama yapmak için bir neden bırakmıyor. Böyle durumda da toplam borcunuz oldukça yükseliyor. Ödeme güçlüğü çektiğiniz de ise minimum tutarı ödeyip o ayı geçirmek istiyorsunuz.

Minimum Ödeme Nakit Çekimini De Durdurabilir

Bankalar genel olarak belli bir süre asgari ödeme yapan kişilerin, kredi kartından nakit çekimlerini de durdurabiliyor. Özellikle ilk üç ay oldukça önemli. Üç ay üst üste asgari ödeme yaptığınızda, çoğu banka nakit çekimi kapabiliyor. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için, kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeye özen gösterin.

Sonuç Olarak Asgari Kart Ödemesi Notunuzu Düşürebilir

Bu bilgilerden yola çıkarak diyebiliriz ki; kart borcunuzun asgarisini ödemeyi alışkanlık haline getirirseniz, bu size negatif olarak dönüş yapabilir ve kredi notunuzu düşürebilir. Çok yüksek kredi kartı borçları ile karşılaşmak istemiyorsanız da, iyi bir bütçe planı yaparak, harcamalarınızı düzene sokarak yani ayağınızı yorganınıza göre uzatarak bütçenizi kontrol etmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir