Ev Kredisini Ödeyemezsem Ne Olur (Konut Kredisi Gecikirse)

by:

KREDİ NOTU VE PUANIKREDİLER

Ya ipoteğim birkaç ay ödenmezse? Sanırım tümü olmasa da çoğu ipotek, ipotek borcu ödenmediğinde, yasal işlemler başladığında veya ara sıra akla gelen sorular olduğunda uygulanıyor. İpoteğimi ödeyemeyeceğini söyleyenler ya da merak edenler bu yazının tüm detaylarında bu durumu netleştirecekler.

Bir ipotek için son ödeme tarihi, ipotek alanlar için en ilginç konudur. Bankalar son derece rekabetçi bir ortamda her gün borç vermenin daha kolay bir yolunu arıyor. Bu sayede hem müşteriler memnun kalacak hem de banka müşterileri daha kolay kazanabilecektir. Karşılıklı fayda sağlayan bu basit kredi sistemleri ile faiz oranları ve taksit oranlarının uygun şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Birçok insan kredi alabilir, ancak borcu kolayca ödeyemezler. Aslında bir bankadan kredi almak için farklı kriterler vardır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kredi notu
  • Kredi borcu ödeme planınız
  • Size karşı yasal işlem yapılıp yapılmadığı
  • Geliriniz

Kredi verme sürecinde her bankanın dikkat ettiği hususlar farklıdır. Ancak bankalar genellikle bu durumları dikkate alır. Bu kriterlere ek olarak, ipotekler başka şartları da dikkate alır. Öncelikle bir uzman hangi evi satın almak istediğinizi bulacaktır. Kredi almak için gerekli olan evrakların yanı sıra sertifika belgelerine de ihtiyacınız olacaktır. Tüm bu kriterler karşılanırsa, banka size bir ipotek teklif edecektir.

Geç ev kredisi (mortgage) ödemelerinin dezavantajları nelerdir?

İpoteğinizi yani ev kredinizi ödemede geç kaldıysanız ve size hiçbir şeyin olmadığı söylendiyse, bu makaleyi okuduktan sonra yeniden değerlendirmek iyi bir fikirdir. İpoteklerin gecikmeleri veya düzensiz ödemeleri, yeniden finansman kaybına veya yeniden inşa haklarına neden olabilir. Bankada ipotek faiz oranı düştüğünde yüksek faiz oranıyla kullandığınız bir ipoteği yeniden finanse etme hakkına sahip olduğunuzu biliyorsunuz. Ancak bu düşük faiz oranından yararlanmak için düzenli ipotek ödemeleri yapmanız gerekir.

Ayrıca ipoteğinizi bu şekilde geç bitirseniz bile kredi notunuz düşecek ve bir sonraki kredi işleminizde kredi onayı almanız zor olacaktır. Bu nedenle, bankanızın kredi notunu yüksek tutmak ve yeniden inşa etme hakkına sahip olmamak için ipoteğinizi zamanında ödeyin.

Ev konut kredi taksitlerini ödemezsem ne olur?

Ev kredimi ödeyemezsem başıma neler gelir?

İpotek alma imkânı bulan birçok kişi, çeşitli nedenlerle ipotek borcunu ve taksitlerini ödeyemeyebilir. Bu nedenler genellikle farklıdır. Bazen maddi zorluklar, bazen de sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Tüm bu şikayetler değerlendirildikten sonra icra prosedürü başlatılacaktır. Borcunuzu ödeyemediğiniz ilk gün idam edilmeyeceksiniz. İpotek borcunu ödeyemeyeceğini söyleyenler için bu gibi durumların ne gibi işlemlerden geçtiğine bakalım:

  • Borcunuza ve taksitlerinize karar verdiğinizde ödemenizi 30 gün gibi bir sürede yaparsınız. Bu ödeme döneminin ne zaman ve nasıl başlayıp devam edeceğine her banka ve müşteri karar verebilir. Ancak borcun 30 gün içinde ödenmemesi halinde banka müşteriyi uyaracaktır. Bu bildirim, bir müşterinin borcunu ödemesi için ilk uyarıdır. 30 gün içinde tekrar uyarılacaksınız. Bu uyarıya uymazsanız ve borcun ödenmemesi durumunda banka sizi tekrar uyaracaktır. Bu uyarı 90 günlük süreyi sona erdirir. Artık yönetim sürecinin başlamasından önceki son aşamaya ulaştınız. Diğer bir deyişle, ipotek bir ay, iki ay veya üç ay boyunca ödenmezse, süreç soru soran tüm bireyler için aynı şekilde işlemektedir.
  • 90 günlük süre sona ererse ve borç ödenmezse, banka nihayetinde size 7 günlük bir süre verecektir. Borcunuzu bu süre içinde öderseniz icra süreci başlamaz. Bu 7 gün çok önemli. Bu, kredi borcunu ödeyemeyen biriyle ne yapacağını soran herkesin dikkat etmesi gereken 7 günlük bir süredir. Bu süre içinde borcunuzu öderseniz sorun olmaz.
  • Borcunuzu 7 gün içinde ödemeyeceksiniz, adınız Merkez Bankasına verilecek. Bu kara listede olmak demektir. Diğer bankalardan 5 yıl boyunca kredi çekemeyeceksiniz. Son 7 gün içinde borcunuzu geri öderseniz 5 yıl kredi alamama gibi sorunlar yaşamazsınız ve icra süreci başlamaz.

Kredilerimi Kapatmak İçin Yeni Kredi Çekmek (Borç Kapatma)

Konut kredisi borç taksitlerimi ödeyemezsem banka evimi satmak ister mi?

Daha önce de belirtildiği gibi, bankaların makul bir şekilde dikkate alabilecekleri süreci anlattık. Bununla birlikte, banka ipoteği henüz ödememişse (taksitli ödeme) ve makul bir şekilde karşılanabilecek bir talepten sonra gecikmişse ve bir uyarıda bulunuyorsa, banka güncel ve geçerli olma yetkisini kullanacaktır. Yani evinizi en son ihtimal olsa bile satılığa çıkartabilir.

Tabi bunu uygulamadan önce ipotek kaynaklı borç bir avukata intikal eder, avukat görüşmeleri başlatır ve sonuç yoksa banka “tüketici kredisi kullanım sözleşmesi” kapsamındaki evi (konutu) satışa çıkartabilir. Tabi ki bu borç, krediyi alan tüketici tarafından ödenmez ise gerçekleşir. Artık sözleşme imzalandığına göre banka evi satışa çıkaracak. Bankalar ve hukuk firmaları bir evin satışından sonra borç tahsil ederler ve tüketicide ilerleme olursa bakiye tüketiciye yani borçluya ödenir.

One Reply to “Ev Kredisini Ödeyemezsem Ne Olur (Konut Kredisi Gecikirse)”

  1. […] Ev Kredisini Ödeyemezsem Ne Olur (Konut Kredisi Gecikirse) […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir