Döviz Bozdurulan Bankamatikler (ATM) Hangileri? (Dolar-Euro)

by:

BANKALAR

Hesabınızda döviz var fakat nakit paraya acil olarak ne zaman ihtiyacımız olacağı belli olmuyor. Bu sebeple hesabınızdaki dövizi yani dolar ve euroyu bozdurulan bankamatik ve ATM’ler listesinden bulup işlem yapmanız gerekebilir. Son zamanlarda nakit ihtiyacının arttığı dönemlerden geçiyoruz. Fakat paranında çok değerli olmadığı zamanlar. Bu yüzden de paranızı Türk Lirasında değil de dövizde tutuyor olabilirsiniz. Acil olarak bankalardan döviz bozdurmak istediğinizde ise hangi bankaların ATM’lerinden bu işlemi gerçekleştirebileceğinizi bilmeniz çok önemli.

Bankalara baktığımızda, eski bankamatikleri yavaş değiştirdiklerini görebiliyoruz. Bu da müşterilerin hemen hemen her işlemi banka şubesine gitmeden, banka ATM’lerinden yapmalarını sağlıyor. Son yıllarda ise dövizle yapılan işlemlerin artması sebebiyle de, Dolar ve Euro yani döviz bozma oldukça tercih edilir oldu.

Döviz Yani Dolar ve Euro Bozdurulan ATM Bankamatikleri

Elinizde veya hesabınızda bulunan dövizi bozdurulan bankamatiklerden kolaylıkla işlem yaparak TL ye çevirebilirsiniz. Ülkemizde bir çok bankada, bunlar devlet bankası (Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası) olsun, isterse özel bankalar (Garanti BBVA, İş Bankası, ING…vb.) olsun gerçekleştirilebiliyor. İster Dolar ister Euro olsun bu bankalardan rahatlıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gerçekte, döviz bozdurma için birkaç seçenek vardır. Bankanızın dolar veya euro hesabı varsa, para bozdurmak için mobil bankacılığı kullanın ve bunları TL hesabınıza aktarın. Burada piyasanın kapanış saatine dikkat edin. Makas açığı büyükse, döviz işlemleri yüksek ücretlere neden olur.

İkinci seçenek ATM’ler arasında döviz bozdurarak acil TL ihtiyacının karşılanmasıdır. Bunun için bankalar ve ATM’ler aracılığıyla işlem yapabilirsiniz. Liste aşağıda gösterilmiştir. Burada önemli olan metal veya kağıt euro olup olmadığıdır. Bildiğiniz gibi bankamatikler her türlü metal parayı sunuyor.

Peki hangi bankamatik ve ATM’lerden dövizimi yani Dolar ve Euromu bozdurabilirim. Bu işlemleri yapabileceğiniz bankaları aşağıdaki tabloda göstermeye çalışalım:

 • Odeabank (Döviz Bankamatik)
 • Garanti BBVA (Euro Dolar Yatırıp Çek)
 • ING (Döviz ATM)
 • Ziraat Bankası (Döviz Yatır Çek)
 • Halk Bankası (Döviz Bozdurulan ATM)
 • Denizbank  (Euro Dolar Bozdur)
 • Yapı Kredi Bankası (Döviz Bozdur)
 • Finansbank (Döviz Paramatik)
 • Akbank (Dolar Euro Paramatik)
 • Türkiye Ekonomi Bankası (Yabancı Para Bozdurulan Bankamatik)
 • İş Bankası (Döviz Bozdurulan Paramatik)
 • Kuveyt Türk (Exchance / Döviz Bozdurma)

Bankamatikten (ATM) Dolar ve Euro Bozdurmak Nasıl Yapılır?

Bankamatikten (ATM) Dolar ve Euro (Döviz) bozdurmak için çalıştığınız bankalarda döviz hesabınızın olması gerekiyor. Bu dövizleri sadece Euro ve Dolar ile sınırlandırmamız yanlış olur. Dünya üzerindeki tüm yabancı para birimlerini de aynı şekilde işlem yaparak değerlendirebilirsiniz.

Bankada döviz hesabınız varsa ancak kartınıza bağlı değilse, ATM’den döviz bozduramayacaksınız, bu nedenle bankayla iletişime geçerek hesabınızı kartınıza hızlıca bağlayabilirsiniz. Para birimlerini bozdurmak için aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz:

1Euro veya Dolar bozdurabileceğiniz bankamatiği bulun
2Para kartınızı makineye yerleştirerek döviz işlem menüsüne girin
3Menüdeki döviz bozdur seçeneğine basın
4Hangi dövizi bozduracaksanız (Euro, Dolar vs.) onu seçin
5Karşınıza kurların bilgisi gelecek. Size uygunsa devam edin
6Tutarı girip işlemi tamamlayın.

Bu işlemleri adım adım uyguladığınızda, istediğiniz döviz cinsini Türk Lirasına çevirerek hesabınıza aktarmış oldunuz.

Döviz Bozan Bankamatik ATM Hangileri?

Şubemin ATM’si Bana Çok Uzakta. Dövizimi Başka Bankamatikten Bozdurabilir Miyim?

Günümüzde, sadece kendi bankanızın ATM’sinden işlem yapmak zorunda değilsiniz. Artık bankalar antlaşma yaparak birbirlerinin bankamatiklerinden işlem yaptırmaya başladılar. Yani sizin kendi bankanızın ATM’si çok uzaksa, oraya gitmek için vaktiniz yoksa, başka bankanın paramatiğinden işlem yapabilir, istediğiniz dövizi bozdurabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda sorun yaşamamak için, bankanızın mobil işlem uygulamasını kullanabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde döviz bozdurabilirsiniz. Anında bozdurduğunuz Dolar ve Euro gibi para birimlerini Türk Lirasına çevirerek hesabınıza aktarır, fazla bozdurma komisyonu vermezsiniz.

Döviz bozarken dikkat etmeniz gereken en önemli maddelerden bir tanesi de, mesai saatleri dışında yapacağınız işlemlerde, bankaların makas aralığını çok fazla tuttuğudur. Örneğin; normal zamanda 1 Doların alışı 8 TL, Satışı 8,15 TL ise, normal zaman dışındaki saatlerde bu rakamlar 9 a kadar çıkabilir.

Banka ATM’sinden Döviz Bozdurmak Bana Ne Gibi Faydalar Sağlayacak?

Aslında bunun için bir çok madde sayabiliriz. Ama zor durumda kaldığınızda ve acil olarak ihtiyacanız olan nakiti almaya çalıştığınızda imdadınıza ATM’ler yetişiyor. Bankalarda yapamadığınız veya mümkün olamayan döviz işleminizi çok hızlı bir şekilde paramatiklerden yapabilirsiniz.

Peki ATM’den döviz bozdurmanın ne gibi faydaları var:

 • Nerede olduğunuz çok önemli değil. Bir çok farklı yerde istediğiniz gibi paranızı bozdurabilirsiniz.
 • Dolar veya Euronuzu cebinizde değil, hesabınızda tutarsınız. Siz ne zaman isterseniz o zaman bozdurursunuz.
 • İşlem yapmak için mesai saatini beklemezsiniz. Canınız ne zaman isterse o zaman para birimini çevirirsiniz.
 • Acil TL’ye ihtiyacınız olduğunda imdadınıza bankamatik yetişir. Hemen döviz bozup kullanabilirsiniz.
 • Döviz Change Exchange  bürolarındaki komisyonun çok daha azını ödersiniz.

Bankamatiklerden (ATM) Euro ve Dolar (Döviz) Bozdurmak Zor Değil

Bankaların ATM’lerinden yapacağınız döviz işlemleri, acil durumlar için oldukça sonuç verici. Bu gibi durumlarda zora düşmemek, zor durumlarda nakit ihtiyacınızı acil olarak karşılamak için sadece bankamatiklere güvenmenizi önermiyoruz. Çünkü bazen ATM’ye gittiğiniz bakımda olabilir, çalışmıyor olabilir. Bu yüzden mutlaka Mobil Bankacılık uygulamasını telefonunuza ve bütün cihazlarınızda kullanabileceğiniz şekle getirmelisiniz. Hem daha hızlı işlem yapar, hem de yüksek miktarlada komisyon ödemek zorunda kalmazsınız.

Kuveyt Türk İşlematik (ATM) Kartsız Döviz Bozma Nasıl Yapılır?

Sadece kartla veya kendi bankanızın ATM’lerinden değil, farklı bankalardan kartsız olarak döviz bozma işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için Kuveyt Türk’ün işlematiklerinden kartsız olarak Euro veya Dolar mevduatlarınızı Türk Lirasına çevirip çekebilirsiniz. Bunun için şu işlem adımlarını takip etmelisiniz:

 1. Kartsız olarak devam etmek için Giriş tuşuna basalım ve menüye ulaşalım.
 2. Exchance / Döviz Bozdurma seçeneğine basalım.
 3. Konuştuğunuz dili seçerek devam edelim.
 4. Kullandığınız telefon numarasını tuşlayalım.
 5. Yazdığınız numaraya bir şifre gelecek. Onu girip devam edelim.
 6. Elinizdeki paranın cinsini girelim (Dolar, Euro)
 7. Ne kadar bozduracaksanız miktarını tuşlayalım.
 8. Para haznesine dövizi koyalım ve onaylayalım.
 9. Bozduğunuz dövizin Türk Lirası karşılığını makineden alabilirsiniz.

Döviz Bozan ATM’lerin Günlük İşlem Limitleri Nedir?

Bu kısımda unutulmaması gereken şeyler de var. İstediğiniz kadar para bozdurup çekemiyorsunuz. Örneğin Kuveyt Türk’te günlük en çok 2.000 Türk Lirası, aylık olarak ise 2.500 Türk Lirası işlem limiti bulunuyor. Farklı bankalarda bu limitler değişiklik gösterebiliyor. Aynı zamanda farklı döviz cinslerini Exchance yapmak isterseniz de hemen hemen her banka Euro ve Dolar çevirebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir