Altını Karttan Çektirebilir Miyim? (Taksit Olur Mu)

by:

KREDİ KARTLARI

Ülkemizde en çok satın alınanlardan biri altındır. İnsanlar yatırım ve hediyeler için altın almak istiyor. Altın genellikle nakit olarak satın alınır. Ancak, bazı insanlar yanlarında büyük miktarlarda nakit taşımak istemeyebilir. Alternatif olarak, bir kredi kartını altın almak için kullanmak isteyebilirsiniz.. Bu gibi durumlarda kredi kartıyla altın satın almaktan başka çareniz olmayabilir. Kredi kartıyla altın satın alma sorunu tüketiciler için oldukça ilginç.

Türkiye’de belki de çok sayıda insanın  düğün için altın biriktirmesi gerek. Altın satın almak için kredi kartları kullanılabilir. Bu kredi kartının bir kuyumcuya verilip verilmeyeceği her zaman insanlar tarafından sorulur. Kredi kartıyla altın satın alma isteği, çoğu insanın üzerinde çalıştığı bir konudur. Öyleyse gerçekten bir kredi kartıyla çeyrek, yarım veya gram altın alabilir misin?  Tüm soruların cevapları bu makalede bulunabilir.

Kredi Kartıyla Ödeme Yaparak İstediğin Altını Alabilir Misin?

Bazı insanlar internetten altın satın almak ister. Bu durumda en ucuz altını arıyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, satın alınan altının ayarıdır. Piyasada 22 altın var, çünkü bu altın ayarı 18 ayar olabilir. Başka bir deyişle, altın önemli bir metadır ve ona değer veren segmentlerin varlığından bahsetmemiz gerekir.

Kredi kartıyla altın alıp alamayacağınız en çok araştırılan konulardan biri haline geldi. Kredi kartı ile altın satın alabilir ve bir kuyumcudan taksitle altın satın alabilirsiniz. Kredi kartı ile altın satın almak mümkündür ve birçok taksitlendirilebilir. Kuyumcular bu karara karşı çıksalar bile yine de kredi kartlarıyla taksitle ödemek zorunda kalıyorlar. Yani altın almak isteyen herkes herhangi bir kuyumcuda kredi kartı ile alışveriş yapabilir. Satın aldığınız parayı türüne göre belirli taksitlere ayırabilirsiniz.

Altın Almak için Karta Taksit Sayısını Kaça Kadar Yapıyorlar?

İnsanlar, özellikle gruplar halinde altın alırken çok paraya ihtiyaç duyar. Bu gibi ihtiyaçlarda bazı insanlar kredi kartlarını kullanarak parayı buradan çekerler. Bu kredi kartıyla altın satın alabilir miyim? Kredi kartı ile altın çeşitlerini almak yasal olarak mümkündür. Külçe altın ve baskılı altın haricindeki ziynet eşyaları gibi altınlar 8 aya kadar taksitlendirilerek satın alınabilir. Bazı kuyumcular taksitle ödemek almak istemese de banka tüketicilere üç taksit imkanı sunuyor.

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl ekonomik sebeplerden ötürü kredi kartıyla altın satın almak epey başvurulan bir metod olmaya başladı. İnsanlar paralarını kredi kartı ile ödemek isterken aynı zamanda aylık borçlarını azaltmak için taksit talep ediyorlar. Kredi kartı ile altın satın almak için 4 taksit imkanı sunuldu. 24 Ekim 2019 tarihi itibarıyla 8632 sayılı Banka Düzenleme Denetleme Kurulu, Banka Kartı ve Kredi Kartı Yönetmeliğinin 26-7. Maddesi uyarınca bu kanunu değiştirmiştir. Yapılan son düzenlemenin ardından tüm baskısız altın ve külçe taksitleri 8 aya kadar çıktı. Alınan karara göre maksimum taksit ödeme seviyesi 12’dir. Bazı kuyumcular taksit yapmaya istekli olabilir. Bu gibi durumlarda banka ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Başvuru sonrasında banka yasal olarak bireye üç taksit teklif edecektir.

Taksitle altın almak için kredi kartları

Hangi Altın Türlerini Alırken Karttan Çekebilirim?

Ne kadar mali durumumuz el vermese de, akraba, yakın arkadaşlarımızın düğün ve özel günleri için altın ihtiyacımız olabilir. Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak istediğimiz gün ise nakit olarak müsait olmayabiliriz. Altın fiyatlarının durumu da herkesin bütçesi için pek uygun değil. Bu gibi günlerde kredi kartı imdadımıza yetişiyor. Her ne kadar çok tercih etmek istemesek de, aldığımız altınları karttan çektirip taksit yaptırmak, özellikle mecbur kaldığımızda bizi kurtaran bir araç haline geliyor.

Kartla altın almak istediğinizde, hangi çeşit altın alacağınıza karar vermişseniz, bu altını karttan çekebilmek de oldukça önemli bir hale gelebiliyor. Gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet altını gibi ihtiyacınız olan çeşitleri kredi kartı ile artık alabiliyorsunuz. Bu da acil olarak altın satın almak isteyenler için önemli bir ayrıntı. Sadece bu gibi düğünlerde takılanlar değil, ziynet olarak kullanmak istediklerinize de taksit yaparak kredi kartından çektirebilirsiniz.

Karttan Para Çekilmiş Diyenlere Çözüm Yolları( Kredi Kartı)

Hangi Kartlar İle Çeyrek ve Gram Altın Alabilirim?

Ülkemizdeki olanakların geldiği sonuçlar neticesinde altın almak için banka kredi kartı kullanmamız artık çok normal bir hale geldi. Hangi bankalardan altını kredi kartı ile çekebilirim sorusu aslında çok da anlamlı değil. Artık her banka ve banka hizmeti veren kuruluşlar altın için karta taksit yapmaya başladı. Müşterilerinin isteklerine mutlaka cevap vermek isteyen bankalar, devletin izin vermesi ve kendi aldıkları kararlarla taksit konusunda çeşitli maddeler ortaya koyudular. Fakat siz yine de istediğiniz altını almadan önce kartını kullandığınız bankadan gerekli bilgiyi alın. Bankanız size kartla altın almak için neler yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgiyi verecektir.

INGBonus
İş BankasıMaksimum
DenizbankBonus
Garanti BBVABonus
Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)Bonus
Yapı KrediWorld
VakıfbankWorld
Ziraat BankasıCombo
QNBCard Finans

Kartla Altın Alırken Kuyumcu Komisyon Alır mı?

Altın alırken taksit yapan bankalar, komisyon ücreti de alabilme ihtimaline sahip. Bu komisyon ücreti farklı bankalarda çeşitli oranlarda olabilir. Alacağınız altın çeşidine bağlı olarak sizden komisyon çekebilirler. Bir örnekle açıklamak gerekirse; eğer 2000 Tl lik bir altın alacaksanız ve kuyumcu size %3 komisyon alırım derse, sizden 2060 Tl. para çekecektir. Bu ücret yansıması, fiyat ve ürün sayısı arttıkça değişebilir.

Kartla Altın Alımına Her Kuyumcu Taksit Yapar Mı?

Kartınızla altın almak istediğinizde, alışveriş yaptığınız kuyumcu size taksit yapmayabilir. Her kuyumcunun kartla satış yapma düzeni farklıdır. Eğer kuyumcunuz size taksit yapmıyorsa, hemen hemen aynı komisyon oranları ile bankanızdan taksit isteyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacaksınız? Çalıştığınız bankanın mobil uygulamasını kullanıyorsanız, bu uygulama ile tek çekim olarak yaptığınız alışverişlerinizi belli bir komisyon oranı ile taksitlendirebilirsiniz. Veya çağrı merkezini arayarak da satın almış olduğunuz altınların ücretine taksit isteyebilirsiniz.

One Reply to “Altını Karttan Çektirebilir Miyim? (Taksit Olur Mu)”

  1. […] Altını Karttan Çektirebilir Miyim? (Taksit Olur Mu) […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir